ABD’ye tepki: Türkiye mukabil adımı atacaktır

2 Eylül 2020

ABD’ye tepki: Türkiye mukabil adımı atacaktır

ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu kaldırmasına tepki gösteren Türkiye, kararın gözden geçirilmesini aksi takdirde buna mukabil adımların atılacağını duyurdu.

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında gerilimin arttığı bir dönemde ABD’nin GKRY’ye yönelik silah ambargosunu kaldırması Ankara tarafından tepkiyle karşılandı.

Dışişleri Bakanlığı karara ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz'de gerginliğin azaltılması amacıyla çaba harcanan bir dönemde, ABD'nin bölge barış ve istikrar ortamını zehirleyen bu tür bir kararın altına imza atması müttefiklik ruhuyla da bağdaşmadığı vurgulandı.

.Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin GKRY'ye yönelik silah ambargosunun kaldırılması yönünde açıkladığı kararın, adadaki iki halk arasındaki eşitliği ve dengeyi yok saydığı bildirildi.

Bu kararın, Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması yönündeki çabaları olumsuz etkileyeceğinin de muhakkak olduğu vurgulanan açıklamada, "Doğu Akdeniz'de gerginliğin azaltılması amacıyla çaba harcanan bir dönemde, ABD’nin bölge barış ve istikrar ortamını zehirleyen bu tür bir kararın altına imza atması müttefiklik ruhuyla da bağdaşmamaktadır. ABD'nin bu kararını gözden geçirmesini, bölgede barış ve istikrarın tesisi için mevcut çabalara destek vermesini bekliyoruz. Aksi takdirde Türkiye, garantör ülke olarak, hukuki ve tarihi sorumluluğuna uygun olacak şekilde Kıbrıs Türk halkının güvenliğini garanti altına alacak gerekli mukabil adımları kararlılıkla atacaktır." denildi.