İsrail BAE işgalindeki Sokotra Adası’nda istihbarat üsleri kuruyor

28 Ağustos 2020

İsrail BAE işgalindeki Sokotra Adası’nda istihbarat üsleri kuruyor

İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi (GGK) kontrolündeki Hint Okyanusu’nda yer alan Yemen’e ait Sokotra Adası’nda istihbarat üsleri kurmaya hazırlandığı iddia edildi.

İsrail ile normalleşme anlaşması imzalayan BAE, bir yandan Yemen’i bölmeye çalışırken diğer yandan ise işgal altında tuttuğu bölgeleri İsrail’e peşkeş çekmeye çalıştığı belirtiliyor.

BAE, meşru hükümete karşı ayaklandırdığı ayrılıkçı GGK milislerinin kontrolüne giren ve Yemen’in 350 kilometre güneyinde Hint Okyanusu’nda yer alan Sokotra Adası, Yemen takımadalarının en büyük adasının adası olma özelliği taşıyor. Tabiat güzelliğinin yanı sıra ada stratejik bir konumda bulunuyor.

Son olarak yayınlanan bir rapor BAE’nin İsrail’e, Babülmendep Boğazı'nda bakan stratejik bir bölgede istihbarat toplama üsleri inşa etmeye hazırlandığını ortaya koydu. Rapora göre söz konusu üs Tel Aviv'in, bölgedeki en büyük casus üssü olacak..

Fransızca yayın yapan haber kuruluşu JForum, bazıları Yemenli olanlar da dahil olmak üzere bir dizi kaynağa atıfta bulunarak, Tel Aviv'in Sokotra Adası'nda yaklaşık 3 bin 650 kilometre kare olan bir dizi casus üssü kurmayı planladığını duyurdu.

Rapora göre, İsrail ve BAE istihbarat görevlilerinden oluşan bir heyet çok yakın bir tarihte Sokotra Adası'na geldi ve planlanan istihbarat üslerini kurmak için çeşitli yerleri inceledi.