Husi keskin nişancılar Taiz’de 5 yılda 366 çocuğu vurdu

25 Ağustos 2020

Husi keskin nişancılar Taiz’de 5 yılda 366 çocuğu vurdu

Yemen’de İran destekli Husilere bağlı keskin nişancıların 5 yıl boyunca Taiz kentinde 366 çocuğu öldürdüğü ve yaraladığı belirtildi.

Husiler’in Yemen’de kadın ve çocuk ayırımı yapmadan sivillere yönelik saldırıları sürüyor. Son açıklanan rapor çocuklara yönelik çirkin saldırıları ortaya koydu.

Yemen merkezli insan hakları kuruluşu olan Rasd Koalisyonu Taiz kentinde Husiler’e bağlı  keksin nişancıların yüzlerce çocuğu katlettiğini duyurdu.

İnsan Hakları Koalisyonu, saha ekipleri tarafından ortaya konulan rapora göre Mart 2015 tarihinden itibaren Ağustos 2020 tarihine kadar dönemde Husi keskin nişancıları tarafından Taiz’de 1-17 yaş arasında 366 çocuğu öldürdüğü ve yaralandığı kaydedildi.

Çocukların Hedef Alınması isimli rapora göre, keskin nişancıların hedef alması sonucu 130’un öldüğü, bunların 88’i erkek 42’sininin ise kız çocuğu olduğu belirtildi. Aynı zamanda keskin nişancıların ateş açması sonucu ise 236 çocuğun yaralandığı bunların 170’nin erkek, 66’sının ise kız çocuğu olduğu bilgisi paylaşıldı.

Yemen İnsan Hakları İhlallerini İzleme Koalisyonu yere ve uluslararası örgütleri Husiler’in çocukları hedef alan saldırılarının durdurulması için harekete geçmesi çağrısında bulundu. Açıklamada ayrıca Husiler’in söz konusu eylemlerinin belgelenmesi ve ifşa edilmesi için çabaların yoğunlaştırılması istendi.