BM: Finansman bulunmazsa binlerce Yemenli çocuk ölecek

20 Ağustos 2020

BM: Finansman bulunmazsa binlerce Yemenli çocuk ölecek

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen’de acil finansman sağlanmaması durumunda önümüzdeki haftalarda binlerce çocuğun ölebileceği uyarısında bulundu.

Ülkede 5 yıldan fazla süredir devam eden savaş ve çatışmalar sebebiyle dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı Yemen’de krizin boyutu giderek derinleşiyor.

Uluslararası yardım ve finansmanın büyük oranda düştüğü ülkede milyonlarca kişi açlık tehlikesi bekliyor. BM, acil olarak finansman sağlanmazsa önümüzdeki haftalarda Yemen'i etkileyecek trajik durumlar konusunda uyardı.

BM Yemen İnsani İşler Koordinatörü Lise Grande, Dünya İnsani Yardım Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada, acil olarak finansman sağlanamazsa, önümüzdeki haftalarda binlerce çocuğun yetersiz beslenme ve hastalıktan hayatını kaybedebileceğini söyledi.

Finansman sebebiyle ülkedeki insani yardımların büyük ölçüde kesileceğinin altını çizen Grande, “Yemen'deki su ve kanalizasyon hizmetlerin yüzde 50'si kesilecek. Ülkenin sağlık tesislerinin yarısını oluşturan 189 hastane ve 2 bin 500 sağlık kliniğine sağlanan ilaç ve gerekli tıbbi malzemen de durabilir.” dedi..

Acil yardım çağrısında bulunan BM yetkilisi, eğitim yılının başlamasıyla okulların en az yüzde 70'inin kapatılması ya da çok sınırlı şekilde hizmet vermesinin muhtemel olduğunu kaydederek, gidecek başka bir yeri olmayan on binlerce sığınmacığının insanlık dışı koşullarda yaşamak zorunda kalabileceğini söyledi.

Grande, BM'nin Yemen'deki başlıca programlarının yarısının finansman eksikliğinden etkilendiğini, ülkedeki kapsamlı 38 programdan 12'sinin kapatıldığını ya da büyük ölçüde azaltıldığını belirtti.

Finansman eksikliğinin etkisinin trajik olduğunu ifade eden Grande, nisan ayında Yemen'in kuzeyindeki 8 milyon kişiye verilen gıda desteğinin yarıya indirildiğini aktardı.