Erdoğan:Kimse şov peşinde koşmamalı

13 Ağustos 2020

Erdoğan:Kimse şov peşinde koşmamalı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki gerilim ile ilgili olarak, ''Kimse kendini dev aynasında görmemeli. Açık, net konuşuyorum, şov peşinde de koşmamalı. ''Bizim kimsenin hakkında gözümüz yok ancak hiçbir ülkeye de hakkımızı yedirmeyiz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda gündem ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bu akşam Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşeceğini ifade eden Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki gerilim ile ilgili kararlılık mesajı verdi.

Erdoğan, ”Hiçbir yabancı ülke şirket ya da geminin deniz yetki alanlarımıza arama çıkarma faaliyetinde bulunamayacağını dile getirdik. Ancak son dönemde Doğu Akdeniz’e sahili olmayan bir ülkenin kışkırtmalarıyla Yunanistan ve Rum yönetiminin yanlış adımlar attığını görüyoruz.Çok açık net konuşuyorum şov peşinde koşmayın. Kimse kendini dev aynasında görmemeli. Açık, net konuşuyorum, şov peşinde de koşmamalı.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan ile şimdiye kadar sorunların çözümü konusunda hep müzareke masasında aradıklarını kaydeden Erdoğan, “Buradan şu gerçeğin altını kalın çizgilerle çizmek istiyorum bizim kimsenin hakkında gözümüz yok ancak hiçbir ülkeye de hakkımızı yedirmeyiz.” dedi.

Oruç Reis gemisinin faaliyetleri ile ilgili konuşan Erdoğan, “Oruç Reis’in pazartesi başlattığı çalışma Türkiye’nin BM’ye bildirdiği kıta sahanlığı içindedir. Oruç Reis bölgede 23 Ağustos'a kadar faaliyetlerini sürdürecektir.” açıklamasında bulundu.

Yunanistan'ın Ege ve Akdeniz'de ortaya koyduğu tavır art niyetli olduğunu kaydeden Erdoğan, “Türk kıyılarına 2, Yunan anakarasına ise 580 kilometre uzaklıktaki Meis Adası üzerinden deniz yetki alanı talep etmek akılla ve sağduyu ile izah edilemez. 10 kilometrekarelik bir alanın 40 bin kilometrekare deniz alanına sahip olduğu iddiası, uluslararası hukuk açısından hem komik hem de temelsizdir. Yunanistan'ı, Türkiye'nin hak ve hukukuna riayet etmeye tekrar davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

Bölgede gerginliği artıran tarafın Yunanistan ve Rum kesimi olduğuna işaret eden Erdoğan, “Akdeniz'de gerginliği artıran Türkiye değil, Türkiye'yi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini yok saymaya çalışan Rum-Yunan zihniyetidir. Biz asla gereksiz macera veya gerilim aramıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.