UNESCO Yemen’in  tarihi mirası için çalışma başlattı

12 Ağustos 2020

UNESCO Yemen’in  tarihi mirası için çalışma başlattı

Yemen’de aşırı yağışlar sebebiyle meydana gelen sel felaketi sebebiyle Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), zarar gören kültür mirası kentleri korumak için çalışma başlattı. UNESCO Yemen’deki kültür mirasının korunması için kaynakları ve uzmanları harekete geçirdiğini açıkladı.

Yemen hükümeti başta Sana olmak üzere ülkenin farklı bölgelerinde selde zarar gören tarihi mirasın korunması için yaptığı çağırının ardından UNESCO harekete geçti.

UNESCO'nun sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Yemen'de etkili olan olumsuz hava şartları nedeniyle Dünya Kültür Mirası listesindeki Zabid, Şibam ve Sana kentlerinin zarar gördüğü ifade edildi.

Yapılan açılamada Şiddetli yağışların yol açtığı sel nedeniyle hayatını kaybedenler ile zarar gören tarihi yerler için derin üzüntü duyulduğu belirtilerek, "İklim koşulları, Yemen'in eşsiz kültürel mirasının kalıcılığını tehdit ediyor." denildi.

Yemen’de son günlerde aşırı yağışlar sebebiyle meydana gelen sel felaketinde çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesiyle birlikte tarihi mirası da büyük zarar gördü. Başkent Sana'daki Kasımi bölgesi ile Zabid kentindeki 30 evi yıkılmaktan kurtarmak için devreye giren UNESCO'nun, Yemen'de selden zarar gören kültür mirasını korumak için de kaynakları ve uzmanları harekete geçirdiği bildirildi.