Çin korona aşısını Suudi Arabistan’da deneyecek

11 Ağustos 2020

Çin korona aşısını Suudi Arabistan’da deneyecek

Tüm dünyayı etkileleyen korona virüs (Covid-19) salgını için aşı çalışmaları sürerken, Çin ilaç şirketi CanSino, yeni tip Koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşı adayının 3. aşama klinik denemelerini Suudi Arabistan'da yapacağını duyurdu.

Rusya, ABD, İngiltere ve Çin gibi ülkelerde korona virüs aşısı ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ederken, Çin ilaç firması flaş bir açıklama yaptı.

CanSino ilaç firması  Askeri Tıp Akademisi'ne bağlı Pekin Biyoteknoloji Enstitüsü ile ortak geliştirdiği "Ad5-nCOV" adlı aşı adayının 5 bin sağlıklı gönüllü üzerinde test edilmesi planlanıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre aşı deneyleri Suudi Arabistan’da gerçekleştirilecek.

Aşı ile ilgili denemelerin, Riyad, Dammam ve Mekke şehirlerinde oluşturulacak test merkezlerinde yürütüleceği kaydedildi..

Soğuk algınlığına yol açan zararsız bir adenovirüs aracılığıyla insan vücuduna Kovid-19'un genetik bileşenleri aktararak bağışıklık tepkilerini uyandırmayı hedefleyen Ad5-nCOV'un güvenliğinin ve bağışıklık etkisinin test edildiği 1. ve 2. aşama klinik denemeleri Çin'de yapılmıştı.

Bir başka şirket, Sinopharm, Vuhan Viroloji Enstitüsü ve Vuhan Biyoloji Ürünleri Enstitüsü iş birliğinde geliştirdiği Kovid-19 aşı adayının üçüncü aşama klinik denemenin çalışmalarına geçen ay Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) başkenti Abu Dabi'de başlamıştı.