Yemen’de sel sebebiyle 600 aile evinden oldu

11 Ağustos 2020

Yemen’de sel sebebiyle 600 aile evinden oldu

Yemen’de etkili olan yağış sebebiyle meydana gelen sel felaketinden en az 600 ailenin yerinden olduğu belirtildi. Yüzlerce ailenin bulunduğu bölgeleri terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Yemen’de etkili olan sel felaketi ülkede onlarca kişinin yaşamını yitirmesine neden olurken, yüzlerce kişi zarar gören evlerini terk ederek başka bölgelere yerleşiyor.

Uluslararası Göç Örgütü etkili olan sel felaketi sebebiyle geçen hafta en az 600 ailenin yerinden olduğunu duyurdu.

Örgüt yayınladığı raporunda ülkede etkili olan sel felaketinin özellikle halk üzerinde ciddi etkilerinin olduğunu bildirdi.

Yapılan açıklamada 2 Ağustos ile 8 Ağustos tarihleri arasında 596 ailenin yaklaşık 3 bin 567 kişinin evlerini terk ettiği kaydedildi.

Aşırı yağışlar sebebiyle Taiz, Hudeyde ve Dali kentlerinde bulunan halkın sel suları ve çamur sebebiyle oturulamaz hale gelen yerleşim yerlerini bırakarak başka bölgelere gittiği kaydedildi.

Öte yandan Yemen başta başkent Sana olmaz üzere ülkenin farklı kentlerinde yaşanan sel sebebiyle çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Yüzlerce ev ve işyerini hasar gördüğü ülkede halk temiz suyun yanı sıra gıda gibi temel ihtiyaç malzemeleri konusunda büyük sıkıntılar yaşıyor.