Türkiye’den Akdeniz'de "kararlılık" mesajı

11 Ağustos 2020

Türkiye’den Akdeniz'de

Türkiye Akdeniz'de sismik arama yapmaya hazırlanan Oruç Reis gemisi için NAVTEX ilan etmesinin ardından Yunanistan’da destek mesajı veren Almanya ve NATO’ya yönelik sert açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Akdeniz’de  ilan ettiği ve 23 Ağustos tarihine kadar sürecek olan NAVTEX kararı Yunanistan’da büyük yankı uyandırdı.  Yunanistan'da Ulusal Güvenlik Konseyi toplanırken, Yunan Ordusu da alarma geçti Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis arka arkaya telefon görüşmeleri yaparak destek ararken, NATO, Yunan ve Alman Dışişleri'nden Türkiye açıklaması geldi.

Yunan Başbakan Miçotakis, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile telefonda görüşerek, Türkiye'nin tavrının doğru olmadığını ve bu kararların "endişe verici" olduğunu söyleyerek AB'den destek istedi.

Yunan Başbakan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Stoltenberg, sosyal medya hesabından mesaj paylaşarak, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'le yaptığı telefon görüşmesinde Doğu Akdeniz'e ilişkin gelişmeleri ele aldıklarını kaydetti. Genel Sekreter Stoltenberg, "Doğu Akdeniz'deki durum, müttefik dayanışması ruhuyla ve uluslararası hukuka uygun şekilde çözülmeli" ifadesini kullandı.

Konuyla ilgili bir açıklama da Almanya’dan geldi. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, pazartesi günü Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de daha fazla sismik araştırma yapma kararını endişeyle karşıladık. Hem Yunanistan hem de Türkiye'yi müzakereleri sürdürmeye çağırıyoruz. Bu yanlış bir sinyal. Tek taraflı atılan adımlar, bizi tek bir adım bile öteye götürmez. Türkiye, AB ile olan ilişkilerini daha da zorlaştırıyor" ifadelerini kullandı.

Gerek AB, NATO ve Almanya’dan peş peşe gelen açıklamalara Ankara sert bir açıklamada bulunarak gerilimi artıran tarafın Türkiye’nin olmadığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Almanya ve AB'nin ricası üzerine diplomasiye şans tanımak ve diyalog kanallarını yeniden canlandırmak amacıyla yaptığımız bu iyi niyet jesti karşılık görmemiştir. Akdeniz'de gerginliği arttıran taraf Türkiye değil, Yunanistan’dır. Asırlar boyunca Türk hakimiyetinde bulunan Akdeniz'den ülkemizi dışlamaya çalışmak kimsenin haddine değildir. Akdeniz'in 'tek sahibi benim' anlayışıyla hareket edenler hüsrana uğrayacaktır. Türkiye kendisine karşı oluşturulan şer ittifaklarını yerle yeksan edecek kudret ve kararlılık ile imkan ve kabiliyetlere sahiptir" denildi.