Sivil toplum kuruluşlarından “sivilleri koruyun” çağrısı

11 Ağustos 2020

Sivil toplum kuruluşlarından “sivilleri koruyun” çağrısı

Yemen’de devam eden çatışmalarda çok sayıda sivil yaşamını yitirirken, sivil toplum kuruluşlarından sivillerin korunması çağrısı geldi.

Yemen’de Arap Koalisyonu ve İran destekli Husiler başta olmak üzere çatışan tarafların saldırılarında sivil kayıplar her geçen gün artıyor. Koalisyonun hava salıdırıları sonucu ülkenin farklı yerlerinde aralarında kadın ve çocukların olduğu çok sayıda sivil yaşamını yitirmesi ülkedeki sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirirdi.

Yemen’de faaliyet gösteren 13 sivil toplum kuruluşu ülkede güneybatısında yer alan Taiz kentindeki sivillerin korunması çağrısında bulundu.

Aralarında Yemen İnsan Hakları İzleme Komisyonu, Seyaj Çocukları Koruma Örgütü, Yemen İnsan Hak ve Özgürlükleri Ağı ile Temkin gibi kurumların yer aldığı örgütler yaptıkları yazılı açıklamada dün öğlen saatlerinde Taiz'in kuzeyinde bazı silahlı unsurlar arasında meydana gelen çatışmalarda 4 sivilin hayatını kaybettiği ve 6'sının yaralandığını duyurdu.

Yapılan açıklamada Taiz'deki güvenlik güçlerinden, sivillerin korunması konusundaki görevini yerine getirmesi, faillerin ivedilikle yakalanıp adalete teslim edilmesi ve hak ettikleri azami cezanın verilmesi çağrısı yapıldı.

Sivillere yönelik saldırıların sert bir şekilde kınandığı ortak açıklamada, hükümet güçlerinin kontrolü altındaki Taiz kentinin kuzeyinde, silahlı kişiler arasında dün meydana gelen çatışmada, 4 sivilin öldüğü, 6'sının yaralandığı ve bir evin ateşe verildiği belirtildi.