Yemen’in tarihi kerpiç evleri tehlike altında

10 Ağustos 2020

Yemen’in tarihi kerpiç evleri tehlike altında

Yemen’de aşırı yağışların oluşturduğu sel felaketi sebebiyle başkent Sana’daki "eski şehir" mahallesinde bulunan, UNESCO Kültür Mirası listesindeki tarihi kerpiç evlerin yıkılmayla karşı karşıya olduğu bildirildi.

Yaklaşık 11. Yüz yıldan beri ayakta duran ve ülkede yaşanın savaşın büyük ölçüde tahrip ettiği Sana’daki tarihi kerpiç evler şimdi sel sularıyla yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Birleşmiş Milletler (BM) aşırı yağış ve su baskınları sebebiyle, tarihi mahalledeki 107 evin çatısının bazı kısımlarının çöktüğünü, bölgede bulunan yaklaşık 5 bin evin de tehlike altında olduğunu açıkladı.

Gelişmeler sonrası Yemen'in uluslararası çevrelerce tanınan Sana hükümeti resmi olarak UNESCO'dan yardım talebinde bulundu.

BM Tarihi Yapılar Koruma Başkan vekili Aqeel Saleh Nassar, vatandaşların Sana'da yer alan tarihi mahalledeki evlere artık eskisi kadar rağbet göstermediğini, çamur ve kerpiçle inşa edilen yapıların bakımının zor olduğunu söyledi. Al Talhi, söz konusu evlerde büyük çatlaklar oluştuğunu ve yapıların bazı yerlerinde ise yıkıma sebebiyet verebilecek zayıf noktalar bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Yemen'in en önemli tarihi bölgelerinden 2 bin 500 metre rakımdaki eski şehir mahallesi 1997 yılında Antik Yapılar Kanunu çerçevesinde koruma altına alınmıştı.