Suudi Arabistan’dan Yemen’de yeni girişim

29 Temmuz 2020

Suudi Arabistan’dan Yemen’de yeni girişim

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen ayrılıcı Güney Geçiş Konseyi (GGK) ile Yemen hükümeti arasında imzalanan Riyad Anlaşması’nın hayata geçirilmesi amacıyla tarafları yeni bir öneri sunduğu belirtildi..

Yemen’de BAE destekli ayrılıkçılar ile meşru hükümet arasında kriz derinleşirken, Suudi Arabistan yeni bir girişim ortaya koydu.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, Riyad yönetiminin sunduğu öneride, "22 Haziran'da yürürlüğe giren ateşkesin devam etmesi, GGK'nin özerk yönetimden vazgeçmesi, Riyad Anlaşması'nın uygulanması, Aden'e vali ve emniyet müdürü tayin edilmesi, Yemen Başbakanı'nın 30 gün içinde teknokrat hükümet kurmakla görevlendirilmesi, Aden'deki askeri güçlerin kent dışına çekilmesi, tarafların Ebyen'deki güçlerinin eski yerlerine çekilmesi, GGK tarafından aday gösterilecek bakanlar da dahil olmak üzere kuzey ve güney arasında hükümetin ortak bir şekilde paylaşılması ve hükümet üyelerinin Aden'de derhal göreve başlamasını kapsıyor.

Öte yandan tarafların Suudi Arabistan’ın bu önerisine olumlu yanıt verdiği kaydedildi.

Söz konusu öneri kapsamında Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, Başbakan Muin Abdulmelik'i yeni bir hükümet kurma konusunda görevlendirdi.