Yemen’deki ayrılıkçılar özerklikten vazgeçti

29 Temmuz 2020

Yemen’deki ayrılıkçılar özerklikten vazgeçti

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi (GGK), Yemen’in güneyinde ilan ettiği özerklikten vaz geçtiğini açıkladı.

Yemen’i bölme ve ülkeyi istikrarsızlaştırma adımı olarak değerlendiren GGK’nin başta geçici başkent Aden ve ülkenin güneyinde 3 ay önce ilan ettiği özerklikten sürpriz bir karar ile vazgeçtiğini açıkladı.

Söz konusu açıklama GGK sözcüsü Nizar Heysem tarafından duyuruldu. Heysem sosyal medya hesabı, Twitter  üzerinden yaptığı açıklamada, "GGK, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonuna, Riyad Anlaşması'nı hayata geçirme olanağı sunmak için özerk yönetimden vazgeçmiştir." ifadesini kullandı.

Heysem özerklikten vazgeçme karanının, Riyad Anlaşması'nın hayata geçirilmesi, ülkede güvenlik ve istikrarın sağlanması ve Husi milislere karşı ortak bir mücadele sergilenmesi amacıyla alındığını ifade ederek, GGK'nin, özerklik ilanıyla, Riyad Anlaşması'nın uygulanması, kuzey ile güney arasında ortaklık temelinde yeni bir hükümet kurulması, Aden'e vali ve emniyet müdürü tayin edilmesi ve askeri güçlerin yerine emniyet güçlerinin getirilmesi gibi hedeflerini gerçekleştirmiş olduğunu söyledi.