Dünya Gıda Proğramı: Yemen’de tahıl ambarı tamamen boşaldı

28 Temmuz 2020

Dünya Gıda Proğramı: Yemen’de tahıl ambarı tamamen boşaldı

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ülkede gıda yardımlarının bir sembolü olan tahıl deposunun tamamen boşaldığını ve açlık çeken halka dağıtıldığını duyurdu.

 WFP tarafında Yemen’de ayda 13 milyon kişiye yardım ulaştırılacak programın parçası olarak görülen ve Kızıldeniz’de Hudeyde kentinde kiralanan tahıl ambarının tamamen tükendiği bildirildi.

Meşru hükümet güçleri ile İran destekli Husiler arasında çatışmaların sürdüğü ve ulaşımının zor olduğu depo çatışmalar sebebiyle zaman zaman hasar görüyor.

Birleşmiş Milletler içinde dört milyon insanı beslemeye yetecek kadar  tahılın bulunduğu depolara ulaşımın çatışan taraflarca engellendiğini belirtti. Halkın yüzde 80'inin uluslararası yardım kuruluşlarının sağladığı yardımlara muhtaç bir şekilde sürdüren Yemen'de insani trajedinin daha da derinleşmesinden endişe ediliyor.

Son olarak BM Yemen'de Husiler'in yardımları ulaştırılmasını engellediği gerekçesiyle yardım çalışmalarının askıya alındığını duyurmuştu. 

Depo, uluslararası olarak tanınan Yemen hükümet güçleri ile İran destekli Husiler arasındaki çatışmaların yoğun olduğu bir bölgede yer alıyor.

Öte yandani Birleşmiş Milletler raporu, Yemen'in gıda güvensizliğinin “endişe verici” boyuta ulaştığını ortaya koyuyor.