Türkiye bayram öncesi Yemen'de ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürdü

28 Temmuz 2020

Türkiye bayram öncesi Yemen'de ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürdü

Türkiye’den Kurban Bayramı öncesi Yemen’de ihtiyaç sahiplerine yönelik gıda yardımı yapıldı.

Yemen’de devam eden savaş ve çatışmaların yanı sıra ülkede etkili olan korona virüs salgını ile insani trajedinin boyutu derinleşirken Türkiye’nin insani yardımları tüm hızıyla sürüyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), bu kapsamda Yemen Yüksek Yardım Komitesi ve ilgili il valilikleri iş birliğinde 3 bin adet gıda kolisi dağıttı.

Gerçekleştirilen yardım çalışması ile ilgili TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, geçici başkent Aden ve komşu kent Ebyen'de TİKA ve AFAD tarafından, iç göçmenler başta olmak üzere savaştan en çok zarar gören mahalleler, kadın sığınma evleri ve dezavantajlı durumdaki ailelerin asgari yaşamlarına destek vermek üzere 3 bin aileye yaklaşık 120 ton gıda malzemesinin dağıtımının yapıldığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dolayısı ile parça parça dağıtılan gıda kolilerinin dağıtım programına Mahalli İdareler Bakanlık Müsteşarı ve Yemen Yüksek Yardım Komitesi Genel Koordinatörü Cemal Mahfuz Ba-Fakih, Planlama Bakanlığı Ebyen İl Müdürü Şeyh Muhammed El-Eğberi ve Ebyen Valilik yetkilileri katıldığı kaydedildi.

Programda konuşan Ba-Fakih, "Uzun yıllardır TİKA ile iş birliğinde projeler gerçekleştiriyoruz. TİKA, Yemen'de yaşanan iç savaş dolayısı ile kardeşlik hukuku gereği yine bir başka tanıdığımız ve takdir ettiğimiz Türk kurumu olan AFAD ile iş birliğinde Yemen halkının yanında olmaya, savaşın açtığı yaraları sarmaya gayret ediyor. Her iki kurumumuz vesilesi ile Türk devlet adamlarına, vefakar Türk halkına bizimle gösterdikleri dayanışma ve iş birliği için özellikle çok teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.

El-Eğberi de yaptığı konuşmada, dağıtımın özellikle görme ve işitme engelliler ile diğer dezavantajlı gruplara yönelik olması ve Kurban Bayramı öncesine denk gelmesinin, ihtiyaç sahibi ailelere bir bayram hediyesi olduğunu vurguladı.