Kılıç geleneği ile Cuma hutbesi

24 Temmuz 2020

Kılıç geleneği ile Cuma hutbesi

Ayasofya Camii’de 86 yıl sonra kılınan ilk Cuma namazının hutbesi Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından kılıç geleneği ile irad edildi.

Ayasofya tarihi bir gün yaşarken, ilk Cuma namazı için binlerce kişi tarihi yarım adaya akın etti. Kornoa virüs salgını sebebiyle sosyal mesafeye uyularak saf tutan binlerce kişi bu tarihi ana tanıklık etmenin sevincini yaşadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı Cuma namazının Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından kıldırıldı. Erbaş’ın hutbe için minbere elinde kılıç ile çıkması dikkat çekti.

Erbaş hutbesinde,” Bugün, Ayasofya’nın kubbelerinde yeniden tekbir, tehlil ve salavatların yankılandığı, minarelerinden ezan ve salâların yükseldiği gündür. Evlad-ı Fatihan’ın hasreti, ulu mabedin sessizliği sona eriyor. Ayasofya Cami-i Şerifi bugün yeniden mümin ve muvahhit cemaatine kavuşuyor. Bizleri böyle şerefli ve tarihî bir günde bir araya getiren Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun. “Konstantiniyye mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır! Ve o asker, ne güzel askerdir!” buyurarak fethi müjdeleyen Resûl-i Ekrem Efendimize salat ve selam olsun.” dedi.

Erbaş ayrıca, “Bu müjdeye nail olma aşkıyla yollara düşen İstanbul’un manevi mimarı Ebû Eyyûb el-Ensârî Hazretleri başta olmak üzere, ashab-ı kirama, onların kutlu izinden gidenlere, Anadolu’yu bize vatan eylemiş, korumuş ve emanet etmiş olan bütün şehit ve gazilerimize selam olsun.

Çağının en gelişmiş teknolojisini üreten, gemilerini karadan yürüten, Allah’ın izni ve inayetiyle İstanbul’u fetheden, sonra da bu aziz şehrin tek bir taşına bile zarar gelmesine izin vermeyen, o genç ve dirayetli padişaha, Fatih Sultan Mehmet Han’a selam olsun. Ayasofya, asırlar öncesinden gelen gül rengi bir muştudur. Ayasofya, fethin nişanesi ve kıyamete kadar cami olması kaydıyla onu vakfeden Fatih’in emanetidir. Bu nadide emanetin cemaatine kavuşması için dünden bugüne canla başla emek veren büyüklerimize, ilim ve fikir insanlarımıza, irfan ve ihsan öncülerimize, tüm kardeşlerimize selam olsun.” ifadelerini kullandı.

KILIÇ NE ANLAMA GELİYOR?

Osmanlı geleneği olan hutbeyi kılıçla okumak, fetih geleneğinin sembolü olarak biliniyor.Osmanlı döneminde padişahların tahta çıkma törenlerinin cuma günü camide yaptığını ve padişahların ilk hutbeyi de kılıçla okuduğu biliniyor.

Sağ ele alınan Kılıç, “kullanma” niyetini ortaya koyuyor ve düşmanı korkutmayı amaçlıyor. Hutbelerde kılıç sol ele alınıyor. Bu da, dosta güven verme amacını taşıyor.