Erdoğan 86 yıl sonra Cuma namazının kılınacağı Ayasofya’da

24 Temmuz 2020

Erdoğan 86 yıl sonra Cuma namazının kılınacağı Ayasofya’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 86 yıl sonra ibadete açılan ve Cuma namazının kılınacağı Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif’ine geldi.

Danıştayın verdiği kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onaylamasıyla birlikte ibadete açılan Ayasofya’da bugün 86 yıl aradan sonra ilk kez Cuma namazı kılınıyor. Bu tarihi günü kaçırmak istemeyen ve tarihi mekanda Cuma namazını kılmak isteyen binlerce kişi tarihi yarımadaya akın etti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ayasofya çevresindeki namaz kılma alanlarının dolduğunu, bu nedenle misafir girişlerinin durdurulduğunu duyurdu. Metro İstanbul, Ayasofya Camii’nin açılışı dolayısıyla oluşan yoğunluktan dolayı tarihi yarımadaya yakın olan istasyonlarda hizmet verilmeyeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Saat 12:00 Kısıklı’daki konutundan sıralarında Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif’e geldi. Meydanı dolduran halkın Erdoğan’a alkış ve sloganlarla sevgi gösterilerinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın karşıladığı Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı için Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne giriş yaptı.