Ayasofya’da 86 yıl sonra ilk Cuma namazı

24 Temmuz 2020

Ayasofya’da 86 yıl sonra ilk Cuma namazı

Ayasofya’nın ibadete açılması kararının ardından bugün 86 yıl aradan sonra ilk Cuma namazı kılınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra MHP Gene Başkanı Devlet Bahçeli dün Ayasofya’yı ziyaret ederek açılış için yapılan hazırlıkları inceledi. Ayasofya’nın ismi Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif olarak değiştirildi.

Ayasofya’da ilk 86 yıl aradan sonra ilk Cuma namazının ise heyecanı yaşanıyor. Binlerce kişinin katılması beklenen açılış programının yanı sıra Cuma namazı için çalışmalar tamamlandı. Sabah saat 10.00’da sala ve tekbirlerle başlayacak programda, Kur’an-ı Kerim tilavetleri yapılacak. Türkiye’nin seçkin hafızları, ilk olarak birinci cüzü okuyacak, ardından Kehf Suresi, Meryem Suresi, Yasin Suresi, Fetih Suresi ile kısa surelerden olan İhlas, Felak ve Nas Surelerini tilavet edecek.

Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Ferruh Muştuer ve Bünyamin Topçuoğlu, Ayasofya Cami imam hatipleri oldu.

Sultanahmet Cami Müezzini Ahmet Hadi Duran ve Sultanahmet Cami Müezziniİbrahim Çoban, Kadıköy Selamiçeşme Cami Müezzini Şükrü Asıleren, Emirgan Camisi İmam Hatibi, Beyazıd Cami Müezzini Rıdvan Akbaş Ayasofya Camisi Müezzinleri oldu.

Öte yandan Cuma namazının kılınması için tahsis edilen yerler de belirlendi. Ayasofya Cami çevresinde, kadınlar için iki ve erkekler için üç bölge namaz kılma alanı olarak belirlendi. Ayafosya’nın açılışına katılacak erkek vatandaşlar, Ayasofya Meydanı, Sultanahmet Meydanı ve Yerebatan Caddesi’nde namaz kılacak. Kadınların namaz kılması için ise, Sultanahmet Türbesi yanındaki alan ve Mehmet Akif Parkı tahsis edildi.