Yemen’de 3 milyon kişi açlıkla karşı karşıya

23 Temmuz 2020

Yemen’de 3 milyon kişi açlıkla karşı karşıya

Birleşmiş Milletler ülkede 6 yıldır devam eden savaş sebebiyle dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı Yemen’de 3 milyondan fazla kişinin açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu duyurdu.

BM’ye bağlı Dünya Besin Programı (WFP) BM Çocuk ve Besin Çiftlik Fonu tarafından yayınlanan raporda, savaş ile boğuşan Yemen’de gıda kıtlığı tehlikesi altında yaşayanların sayısının 2 milyondan 3.2 milyona çıkacağı belirtildi. Yayınlanan raporda açlık tehlikesinin artmasında korona virüs salgını ile ülkedeki ekonominin etkili olduğu kaydedildi.

WFP Yemen Direktörü Laurent Bukera, ülkedeki açlık tehlikesine dikkat çekerek, “Şimdi harekete geçmek zorundayız. 2019 yılında fonları artırarak bu kötü gidişatı tersine çevirmiştik. “ ifadelerini kullandı.

Öte yandan başta BM ve yardım ulaştıran ülkeler İran destekli Husiler’in yardım çalışmalarını sekteye uğratması ve yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaması sebebiyle yardımları askıya aldı.

Yemen ülkede devam eden savaşın yanı sıra korona salgını ile birlikte ülkede var olan insani trajedinin daha da derinleşmesinden endişe ediliyor.