Ankara’dan AB’nin Ayasofya kınamasına sert tepki

14 Temmuz 2020

Ankara’dan AB’nin Ayasofya kınamasına sert tepki

Türkiye Ayasofya’nın tekrar ibatede açılması kararını kınayan AB’ye sert tepki gösterdi. Ankara, “kınama kararını reddediyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu AB’nin Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması ile ilgili kınama kararı ile ilgili açıklama yaptı.

Çavuşoğlu, AB'nin Ayasofya ile ilgili açıklaması için 'Kınama sözünü reddediyoruz. İspanya’da da cami olarak inşa edilmiş kiliseye çevrilmiş eserler var' dedi.

Çavuşoğlu konuşmasında, “Dün AB Dışişilişkiler Konsey Toplantısı'nda Türkiye gündemdeydi. Bunu isteyenler ülkeler Fransa, Rum Kesimi ve Yunanistan... Borrell de söylemişti. Düşüncelerimizi aktardık. Türkiye'ye ilave bir yaptırım diye bir karar çıkarsa, biz de bunun karşılığını sahada vereceğiz dedik. Ama diğer taraftan diyaloğa hazır olduğumuzu, geldiğimiz noktaya nasıl ulaştığımızı, geçmişte tüm uyarılarımıza rağmen Akdeniz'de adımların atıldığını, Rum Kesiminin de Kıbrıs Türk halkının haklarını yok sayması neticesinde, adım attığımızı söylemiştik. Bugün bu kararlılığımız halen devam ediyor.” dedi.

Çavuşoğlu,”Ayasofya ile ilgili açıklamaya gelecek olursak, daha önce de söylediğim gibi Borrell eğer "açılmasaydı daha iyi olurdu" deseydi buna saygı duyardım. Ama kınama sözcüğünü biz reddediyoruz. İspanya'da da cami olarak inşa edilmiş daha sonra kiliseye çevrilmiş eserler var. Biz de İspanya'ya bunları 'tekrar camiye çevir, sizi kınıyoruz' mu dememiz lazım? Kaldı ki bu Türkiye'nin egemenlik haklarını ilgilendiren bir konu.” şeklinde konuştu.