Yemen’de ekmek krizi

10 Temmuz 2020

Yemen’de ekmek krizi

Yemen’de devam eden savaş ve sonrasında gelen korona virüs salgınının ardından artan gıda fiyatları sebebiyle fırınların yarısı kapandı. Dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı ülkede ekmek krizi ile karşı karşıya.

Yemen’in geçici başkenti Aden’de başta olmak üzere, ülkenin birçok kentinde fırınların yarısının kapanması sebebiyle ekmek krizi ile karşı karşıya kaldı.

Yemen Sağlık Bakanlığı ve Fırıncılar Odası ile Aden Ticaret Odası arasında yapılan görüşmeler sonrasında yapılan anlaşmada ekmeğin tane ile satılmasının yerine ekmek kilogramının 500 Riyal den satılması yönündeki anlaşmadan sonra bu adım gerçekleşti.

Fırıncılar ise bir aylık kısa bir sürede 50 kg ekmek ununun 12 bin riyalden 16 bin riyale (25 dolar) yükseldiğini buna ek olarak yakıt başta olmak üzere diğer masrafların artmasını gerekçe göstererek, söz konusu durumdan zarar ettiklerini belirterek, birçok fırın kepenk indirdi.

Fırıncılar ayrıca yerel yönetimlerin kendilerine yönelik uyguladığı vergilerin artması gibi çeşitli nedenlerle iflas etme eşiğine geldiklerini belirtiyor.

Yemen’de savaş sebebiyle ülke ekonomisinin neredeyse büyük ölçüde çökmesi ve ardından korona krizi ile birlikte ülkenin para birimi büyük değer kayıpları yaşıyor.

Ekmek fırınlarını kapanması ile birlikte zor durumda olan halkın sıkıntısının daha da artacağı belirtiliyor. Özellikle fırınların kapanması ile birlikte ekmek fiyatlarının daha artması bekleniyor.