Yemen’de yakıt silah olarak kullanılıyor

10 Temmuz 2020

Yemen’de yakıt silah olarak kullanılıyor

Yemen’de dünyanın en derin insani krizini yaşanırken, ülkedeki taraflar petrolü karşılıklı olarak silah olarak kullanıyor. Yakıt sevkiyatlarının yapılmaması sebebiyle  ülkede başta hastaneler olmak üzere ülkenin birçok bölgesinde büyük sakıntılar yaşanıyor.

Ülkede devam eden savaş sebebiyle dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı Yemen’de halk, açlık ve yoksulluğun yanı sıra korona virüsün ve son olarak yakıt sıkıntısı yaşıyor.

Bir çok kentte petrol istasyonları önünde onlarca araç uzun kuyruklar oluşturuyor.

Suudi Arabistan’ın öncülük ettiği Arap koalisyon güçleri Husileri, ablukanın kaldırılması amacıyla petrol sıkıntısını bir baskı aracı olarak kullanmakla suçluyor.

Uluslararası kuruluşlar ise Yemen’deki tarafları petrolü bir savaş silahı olarak kullandığını belirterek, bunun en çok sivil halka zarar verdiğini belirtiyor.

Oxfam Yemen Direktörü Muhsin Sidduki, uzun süre yakıt sıkıntısının milyonlarca insanın hayatını etkilediğini belirterek, yakıt sıkıntısı sebebiyle korona virüs ve kolera gibi salgınlarla mücadeleyi zorlaştırdığı ve temiz suya ulaşmayı güçleştirdiğini belirtiyor.  

Yetkililer yakıt sıkıntısının aynı zamanda elektrik üretimini etkilediğini belirterek bu durumda hastanelerin çalışmasının olumsuz etkilendiğini kaydediyor.

Öte yandan Hudeyde kentinde Husilerin kontrolü altındaki bölgede 250 petrol tankının geçine izin verilmediği belirtiliyor.

Söz konusu gelişmelerle birlikte zaten büyük bir sıkıntı içinde olan Yemen’deki yakıt krizi ülkedeki trajediyi daha ha derinleştiriyor.