Yemen’de basına yönelik ihlaller sürüyor

3 Temmuz 2020

Yemen’de basına yönelik ihlaller sürüyor

Yemen’de çatışan taraflarca basına yönelik ihlaller artarak devam ederken, bu yılın ilk yarısında ülkede basına yönelik 100’den fazla ihlalin gerçekleştirildiği açıklandı.

Yemen Basın Özgürlükleri Gözlemevi (Marsadak) Yemen’de basına yönelik gerçekleştirilen ihlaller ile ilgili bir rapor yayınladı. Söz konsu raporda 2020'nin ilk yarısında ülkedeki gazeteciler ile basın kuruluşları aleyhinde 100 ihlalin tespit edildiği belirtildi.

Yayınlanan rapora göre, Yemen'deki çatışmanın taraflarının basına yönelik işlediği ihlaller arasında 2 gazetecinin öldürülmesi, 1'inin yaralanması, 4'ünün idam cezasına çarptırılmasının yanı sıra kaçırma, tutuklama, saldırı ve tehdit eylemlerinin yer alıyor.

Tarafların işlediği ihlaller ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı raporda, Husilerin 61 ihlalle listenin ilk sırasında yer aldığı, onu 28 ihlalle hükümetin, 2 ihlalle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi'nin (GGK) izlediği kaydedildi. 9 ihlalin ise kimliği belirsiz kişilerce işlendiği ifade edildi.

Ayrıca, Husilerin, 16 gazeteciyi serbest bırakmayı reddettiğini, bunlardan bazılarının tutukluluk süresinin 5 yılı aştığını aktardı.

Raporda ayrıca, Yemenli taraflardan gazetecilerin ve sosyal medya aktivistlerinin hedef alınmasına son verilmesi istendi.

Öte yandan Husilere bağlı sözde mahkeme 11 Nisan'da "ihanet ve yabancı ülkeler adına casusluk yapmak" suçlamasıyla 4 gazeteciye idam cezası vermişti.