Yemen hükümetinden petrol gemilerine onay

3 Temmuz 2020

Yemen hükümetinden petrol gemilerine onay

Yemen hükümeti, Husilerin kontrolündeki Hudeyde kentine petrol ürünleri taşıyan 4 geminin, girişine onay verdiği bildirildi.

Yemen’de halk devam eden savaş şartları ile birlikte petrol krizi ile uğraşıyor. Ülkede yaşanan petrol sıkıntısı sebebiyle başta sağlık sektörü olmak üzere ülkedeki bir çok alanda sorunlar yaşanıyor.

Ülkede petrol krizi giderek artarken hükümet İran destekli Husilerin kontrolündeki Hudeyde limanını petrol yüklü 4 geminin yanaşmasına izin verdiğini duyurdu.

Hükümete bağlı Yüksek Ekonomi Konseyi Teknik Ofisi'nin sosyal medya hesaplarından yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler'in (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths'in, ofisinin hükümet yetkilileri ve Husilerin temsilcileri ile yapılacak toplantıya hazırlık yapmasına fırsat tanınması için 4 geminin limana girişine izin verilmesini talep ettiği belirtilerek, söz konusu gemilerin girişine izin verildiği açıklandı.

Açıklamada ayrıca Husiler ile düzenlenecek toplantıda Husilerin işlediği ihlaller, elde edilen vergi ve gümrük gelirlerinin hızlı bir şekilde tahsis edilmesini ve dağıtılmasını sağlayacak mekanizmalar geliştirmenin yollarının aranacağı aktarıldı.

Açıklamaya göre, 4 gemi toplamda benzin, gaz ve mazottan oluşan 92 bin ton petrol ürünü taşıyor.