BAE’den ABD'de Türkiye karşıtı lobi faaliyeti

30 Haziran 2020

BAE’den ABD'de Türkiye karşıtı lobi faaliyeti

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) bölgede Türkiye’ye karşı hamlelerini sürdürürken, ABD’de de Türkiye karşıtı lobi faaliyeti gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

BAE’nin söz konusu girişimi TRT World, tarafından ortaya çıkarıldı. BAE Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe adına yazılan ve ABD'nin Libya hükümeti ile ona destek veren Türkiye'ye karşı müdahalede bulunmasını talep eden bir e-posta ortaya çıkarıldı.

Büyükelçi Uteybe'nin mesajını içeren e-postanın, daha önce BAE Büyükelçiliğinde yasal işler direktörü olarak görev yapan, şu anda ise bir lobicilik firmasında çalışan Hagir Elawad tarafından 22 Haziran'da ABD'li yetkililere gönderildiği belirlendi.

Söz konusu e-postada BAE Büyükelçisi Uteybe ve BAE'li yetkililerin Libya'daki son gelişmelerden oldukça endişeli olduğu, Abu Dabi yönetiminin, Mısır'ın güvenliği için ABD hükümeti ve ordusunu Libya'da hükümet güçlerine müdahale etmeleri konusunda ikna etmeye çalıştığı dikkat çekiyor.

Türkiye'nin desteklediği güçlerin Sirte yakınlarına kadar ilerlediği ve Türkiye donanma gemilerinin Libya kıyısına çıkarma yaptığını ifade eden Uteybe, "Analizimiz, bunun Mısır'ın duruma müdahil olması için kasıtlı bir şekilde yapıldığı yönünde ve şu anda Mısır bunu ciddi bir şekilde düşünüyor." ifadelerini kullanılıyor.

Mesajda ayrıca BAE'nin Libya sahnesine girmemesi için Mısır'ı aylardır tutmaya çalıştığını iddia eden Büyükelçi, ayrıca, kalın harflerle, "Türkiye'nin Libya'daki faaliyetlerinin kontrol edilmemesi halinde durumun kolayca kötüden daha betere doğru gideceğini" iddia ediyor.