Korona virüs sebebiyle Yemen’de gıda fiyatları yüzde 35 arttı

29 Haziran 2020

Korona virüs sebebiyle Yemen’de gıda fiyatları yüzde 35 arttı

Yemen’de korona virüs salgınının ortaya çıkması ile birlikte ülkedeki gıda fiyatlarının yüzde 35 oranında arttığı bildirildi.

Dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı Yemen’de korona virüs sebebiyle artan gıda fiyatları halkın zor olan yaşantısını adeta bir trajediye dönüştürüyor.

Yemen'deki Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi ülkede artan gıda fiyatlarına dikkat çekerek, Kovid-19 salgının başlamasından bu yana Yemen riyalinin de değer kaybetmesiyle eş zamanlı olarak bazı bölgelerde gıda fiyatlarının yüzde 35 arttığını bildirdi.

Yapılan açıklamada ayrıca ülkede akaryakıt krizinin yaşandığı belirtilerek, söz konusu durumun gıda maddelerine ve temiz suya ulaşımı zorlaştırdığı gibi hastanelerin hizmetini de tehdit ettiği belirtildi.

Korona virüs salgının artmasıyla birlikte artan gıda fiyatlarının zor olan hayat şartlarının daha da sıkıntılı bir sürece girdiğinin belirtildiği açıklamada ayrıca yakıt sıkıntısının virüs ile mücadeleyi zorlaştırdığı kaydedildi.

Öte yandan korona virüsün yayılmasını önlemek için akaryakıtın son derece gerekli olduğu, ayrıca akaryakıt krizinin tedavi sürecindeki hastaları da zor durumda bıraktığı belirtildi.