Yemen üzerinden büyük bir komplo kuruluyor

29 Haziran 2020

Yemen üzerinden büyük bir komplo kuruluyor

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Yemen üzerinden büyük bir komplo kurulduğunu duyurarak, akil insanlara ülkeyi kurtarma çağrısında bulundu.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteklediği ayrılıkçı gruplar üzerinden ülkeyi parçalamaya yönelik çalışmaları devam ederken, ülke üzerinde büyük bir oyun oynandığı belirtiliyor.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği, Yemen üzerinde büyük bir komplo kurulduğu uyarısında bulundu.

Genel Sekreter Karadaği, açıklamasında, "Mutlu Yemen'in en sefil ülke olması, birlik halindeki Yemen'in parçalanması, cömert Yemen halkının yoksulluk ve açlıkla mücadele eder hale gelmesi isteniyor." dedi.

Ülkenin akil insanlarının duruma bir an önce müdahale etmesi çağrısında bulunan Karadaği, “Ülkenin akil insanlarının, bu duruma ivedilikle müdahale etmemesi durumunda ülkenin akıbeti çok vahim olacak. Kurulan komplo çok büyük. Yemen'i sevenler, akil insanlardan vakit çok geç olmadan birlik olup Yemen'i korumasını bekliyor." ifadelerini kullandı.

Karadaği ayrıca Yemen halkının içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan çıkmasına yardımcı olmanın dini bir sorumluluk olduğunu vurguladı.

Karadaği ayrıca Yemen hükümetinin, Suudi Arabistan'dan ülkeyi yönettiğini, Husilerin Sana ve diğer kentlerde kontrolü elinde bulundurduğunu, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyi'nin (GGK) güneydeki illerin çoğunu ele geçirdiğini, ülkede yabancı güçlere bağlı milisler olduğunu, bunun yanı sıra ülke ekonomisinin de tamamen çöktüğünü vurguladı.