BAE desteklediği ayrılıkçılar özerklikte ısrar ediyor

27 Haziran 2020

BAE desteklediği ayrılıkçılar özerklikte ısrar ediyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi (GGK) özerklikte ısrar ediyor. GGK, ülkenin güneyindeki tüm vilayetlerde "özerklik" kurmak için hükümeti düşürmek istiyor.

BAE’nin Yemen’i bölme girişimleri tüm hızıyla devam ediyor. Desteklediği ayrılıkçı gruplar ile hükümete darbe girişiminde bulunan BAE ülkede kendine bağlı özerk bir yapı kurmak istiyor.   

GGK, Meclis Başkanı Ahmed Said bin Berik, sosyal paylaşım hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Özerklik yönetimi, yalnızca başkent Aden'de değil güneydeki tüm vilayetlerde kurulması istenen bir halk talebidir." dedi.

 Bin Berik, özerklik ilanının  savaş tüccarları ve yolsuzluk sembollerinin bulunduğu meşru hükümetin fiili olarak düşürülmesiyle gerçekleştirileceğini öne sürerek,  özerk yönetim komitelerinin tüm güney vilayetlerinde oluşturulacağını açıkladı.

BAE tarafından desteklenen GGK kontrol altında tuttuğu geçici başkent Aden’in yanı sıra Sokotra ve ülkenin güneyinde özerklik ilan etmeyi planlıyor.