Yemen’de 2.4 milyon çocuk açlıkla karşı karşıya

26 Haziran 2020

Yemen’de 2.4 milyon çocuk açlıkla karşı karşıya

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNCEF) Savaş ve salgın hastalıklarla boğuşan Yemen’de milyonlarca çocuğun açlıkla karşı karşıya olduğu duyurdu.

Yemen’deki insani trajedinin daha da derinleştiğine dikkat çeken UNİCEF, ülkede yaklaşık 2.4 milyon çocuğun yıl sonuna kadar ileri derecede beslenme sorunu yaşayacağını belirterek, uluslararası acil yardım çağrısında bulundu. Pandemi nedeniyle sağlık sisteminin çöktüğü ülkede 5 yaş altındaki 6 bin 600 çocuğun ise yetersiz sağlık hizmetleri sonucu ölebileceği belirtildi.

Yemen’in acil fon ihtiyacına dikkat çeken UNICEF'in Yemen Temsilcisi Sara Beysolow Nyanti, “Savaşlarda sayısız çocuk kayboldu ve korona virüs yayıldıkça daha fazlasını kaybedebileceğimizden korkuyoruz. Acil fon almazsak, çocuklar açlık sınırına dayanarak birçoğu ölecek" ifadelerini kullandı.

UNICEF, ayrıca ülkede yetersiz beslenen çocuk sayısının yıl sonuna kadar yüzde 20 artış ile 2.4 milyona ulaşabileceğini bildirdi.

Yemen’de yaklaşık 9.58 milyon çocuğun temiz suya erişemediğini kaydeden UNİCEF, hijyenik koşullardan mahrum olan çocukların büyük bir enfeksiyon riskiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.