BM: Yemen en kötü senaryo ile karşı karşıya

6 Haziran 2020

BM: Yemen en kötü senaryo ile karşı karşıya

Birleşmiş Milletler (BM), Yemen'in ülke genelinde ortaya çıkan korona virüs salgınının patlak vermesiyle en kötü durum senaryosuyla karşı karşıya olduğunu duyurdu.

Birleşmiş Milletler Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Lisa Grande CNN'e yaptığı açılamada Yemen’deki korona virüs salgını ile ilgili olarak “En kötü senaryo şu anda karşılaştığımız durum” dedi.

Durumun ciddiyetine dikkat çeken Grande, Yemen’deki korona virüsten ölecek olanların sayısının ülkede 5 yılı aşkın süredir devam eden savaştaki ölenleri aşabileceği konusunda uyardı.

Yemen’deki sağlık sisteminin sıkıntılarına vurgu yapan Grande, ülkedeki 369 hastanenin 189 3 sonra kapanmaya başlayacak., temiz su ve hijyen hizmeti 3 hafta sonra aralarında 3 milyonu çocuk olmak üzere 8,5 milyon kişiye verilemeyecek. 2,5 milyon çocuk için gıda yardımları aynı şekilde 8 ile 10 hafta sonra sona erecek.” dedi.

Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde toplanan uluslararası destek toplantısında gerekli olan 2.4 milyar dolarlık tutarın sadece 1.3 milyar doları toplanmıştı.

BM gerekli desteklerin sağlanmaması durumunda Yemen’deki yardım projelerinin dörtte üçünün kapanacağını açıklamıştı.