Başbakan: Yemen bir beka savaşı veriyor

3 Haziran 2020

Başbakan: Yemen bir beka savaşı veriyor

Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik ülkesinin korona virüs salgınına en hazırlıksız ülke olarak yakalandığını ve dünyada en zor durumdaki ülkesi olduğunu belirterek, ülkesini bir beka savaşı verdiğini söyledi.

İç savaş ve korona virüs salgını sebebiyle zor durumda olan Yemen için Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen yardım konferansı gerçekleştirildi.

Konferansta konuşan Yemen Başbakanı Abdulmelik yeni tip koronavirüs ile zor ekonomik şartlarda ve düşük tıbbi standartlarla mücadele etmeye çalıştıklarını belirterek uluslararası toplumdan destek istedi.

Korona ile mücadelede tıbbi teçhizat anlamında en hazırlıksız ülke konumunda olduklarını kaydeden Abdulmelik, “Yemen'de 1 milyon vatandaşa 100'den daha az teşhis kiti düşüyor. 333 ilçenin yaklaşık yüzde 20'sinde ihtiyaca karşılık verecek bir doktor yok. Yemen, dünyanın dört bir yanında etkisi hissedilen salgınla, sağlık sektörü açısından en düşük hazırlık seviyesiyle ve kritik ekonomik durumla mücadele ediyor." dedi.

Yemen’de savaş sebebiyle bir insanlık trajedisinin yaşandığını kaydeden Abdulmelik, "Her 3 Yemenliden 2'sinin hayatına devam edebilecek gıdayı tedarik edebilmesi için yardıma ihtiyacı var. Bu 2 kişiden birinin de durumu acil."şeklinde konuştu.

Abdulmelik, bağışçı ülkeler ile Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Sağlık Örgütü ve diğer uluslararası kurumlara, Yemen hükümeti ve halkına Kovid-19 karşısında acilen yardım eli uzatmaları çağrısında bulundu.