Türkiye’de 74 gün sonra ilk cuma namazı

29 Mayıs 2020

Türkiye’de 74 gün sonra ilk cuma namazı

Türkiye’de korona virüs ile mücadele tedbirleri kapsamında bir süredir kapalı olan camilerde ilk Cuma namazı bugün kılındı. Vatandaşlar cami maske takarak, sosyal mesafe kuralları çerçevesinde 74 gün sonra namazlarını eda etti.

İçişleri Bakanlığı, 'Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi' hakkında 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle Cuma namazının kılınacağı camileri belirledi.

Genelgede abdesthane, şadırvan ve tuvaletlerin kapalı tutulacağı, cemaatle veya bireysel namaz kılacak herkesin tıbbi/bez maske takmasının zorunlu olduğu vurgulandı.

Öte yandan korona virüs salgını sonrasında ilk cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İstanbul’daki Fatih Camisi'nde kıldırdı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Cuma hutbesinde, sosyal mesafeye dikkat edilmesi uyarısında bulundu. Erbaş İstanbul'un fethinin 567'nci yıldönümünde yeniden kılınmaya başlanan cuma namazında, hutbede fetih ruhunu anlattı.

Korona virüs salgını sebebiyle kapalı olan camilerin yeniden açılması ile 81 ildeki vatandaşlar sosyal mesafe kuralına uyarak, maske takıp seccadesini evinden getirerek, kılmış oldu. Vatandaşların camiye gelirken, belirlenen kurallara büyük ölçüde riayet ettiği görüldü.