Yemen’de taraflar ateşkese yakın

28 Mayıs 2020

Yemen’de taraflar ateşkese yakın

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in Yemen’de ateşkes anlaşmasını duyurmaya yakın olduğu bildirildi.

Yemen’de korona salgınına rağmen taraflar arasında çatışmalar devam ederken, meşru hükümet ile İran destekli Husilerin bir ateşkese varmasının yakın olduğu bildirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde  (BAE) yayınlanan El Beyan gazetesi, BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths’in hükümet ile Husier arasında önümüzdeki bir ateşkes kararını duyuracağını yazdı. Haberde ayrıca varılacak ateşkes anlaşmasının ardından Dünya Sağlı Örgütü’nün öncülüğünde ülkede korona virüs krizini yönetmek amacıyla bir heyetin oluşturulacağı kaydedildi.

Öte yandan Griffiths’in ateşkes planı ile ilgili Husilerin cesaret verici yaklaşımda bulunduğu kaydedildi. Söz konusu anlaşmanın basit detayları üzerinde durulduğu ve önümüzdeki birkaç gün içinde kapsamlı ateşkes anlaşmasının duyurulacağı belirtildi.

BM Genel Sekreteri Guterres daha önce yaptığı açıklamada korona virüs ile mücadele kapsamında Yemen'deki taraflara ateşkes çağırısında bulunmuştu.