Yemen’deki suikastlar kabileleri isyan ettirdi

28 Mayıs 2020

Yemen’deki suikastlar kabileleri isyan ettirdi

Yemen’nin Hadramevt kendinde bulunan Yafi kabilesi, üyelerine yönelik suikastlara isyan ederek, sorumluların bulunması için yerel yönetim ve güvenlik teşkilatına 4 gün süre tanıdı.

Savaşın 6 yılı aşkın süredir devam ettiği Yemen’de faili meçhul cinayetler peşi sıra geliyor. Artan suikast vakaları halkın yanı sıra kabileleri bıktırdı. Özellikle faillerin bulunmaması tepkilere yol açıyor.

Yafi kabilesi yaptığı açıklamada, Hadramevt ilindeki yerel yönetim, güvenlik teşkilatı ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin kabile üyelerine düzenlenen suikastlerin sorumlularını ortaya çıkarmaktan sorumlu olduğunu duyurdu.

Kabile ayrıca, üyelerine düzenlenen suikastlerin sorumlularını ortaya çıkarmak için yetkililere 4 gün süre verildiği bildirdi.

Hadramevt ilindeki El-Vadi ve Es-Sahra bölgelerindeki askeri ve güvenlik teşkilatının yapısında değişiklik yapılması ve suçluların yargılanması çağrısında bulunulan açıklamada, yerel yönetim, yargı, askeriye ve güvenlik teşkilatlarında görev yapan kabile üyelerinden de hükümete baskı yapmak için işlerine 1 hafta ara vermeleri istendi.

Yemen'in doğusundaki Hadramevt vilayetinde 26 Mayıs'ta yola döşenen patlayıcının infilak etmesi sonucu söz konusu kabile mensuplarından Şibam İlçe Emniyet Müdürü Salih Ali Cabir ve 4 koruması hayatını kaybetmişti.