Libya’da cepheden çekilen Wagnerlerin görüntüsü

28 Mayıs 2020

Libya’da cepheden çekilen Wagnerlerin görüntüsü

Libya’da meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı ordunun başlattığı "Öfke Volkanı" Operasyonu sonrası Hafter’in saflarında savaşan Rus paralı askerleri Wagnerlerin çekilmesinin görüntüleri yayınlandı. Libya ordusunun servis ettiği görüntülerde çok sayıda askeri aracın olduğu konvoy dikkat çekiyor.

Libya Ordusu ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter saflarındaki Rus güvenlik şirketi Wagner'e mensup paralı askerlerin başkentteki cephelerden çekilişleri ve Beni Velid kentindeki havalimanına gelişleri sırasında kaydedilen görüntüleri paylaştı.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümetine bağlı ordu Türkiye’nin desteği ile ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Üssü'nü ele geçirmiş Hafter güçlerine büyük bir darbe indirmişti.

Ordu birlikleri, başkentin güneyinde aralarında Hamza, Yermuk, es-Savarih askeri kamplarının da yer aldığı geniş bir bölgeyi milislerden arındırdı. Ordu birlikleri, başkentin güneyindeki Selahaddin ve El-Meşru ekseninde ilerlerken, bölgedeki kritik noktaları Hafter milislerinden geri almış ve El-Tekbali Kampı'nda kontrolü sağlamıştı.

Libya Ordusunun başkentin güneyindeki bölgeleri Hafter milislerinden arındırmasının ardından paralı askerlerin Trablus'taki cephelerden çekildiği ve Beni Velid kenti havalimanından bilinmeyen bir noktaya nakledildiği bildirilmişti. Hafter için savaşan Rus paralı askerleri Wagner grubunun ülkenin güneyine çekilirken alınan konvoy görüntüsü AA tarafından yayınlandı.