Şehirler arası seyahat yasağı kalkıyor

27 Mayıs 2020

Şehirler arası seyahat yasağı kalkıyor

Türkiye’de yeni tip korona virüs salgını ile mücadele kapsamında uygulanan aralarında İstanbul’un da bulunduğu 15 il için uygulanan seyahat yasağının 3 Haziran’dan sonra kalkacağı bildirildi.

Türkiye’de normalleşme adımları çerçevesinde 3 Haziran sonrasında gerek çalışma şartlarının yanı sıra başta turizm olmak üzere şehirler arasında seyahat yasaklarında yeni uygulamalar hayata geçirilecek. Bu kapsamda herkesin en çok merak ettiği şehirlere giriş - çıkışların ne zaman serbest bırakılacağı ile ilgili kararlar alınacağı belirtiliyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında daha önce 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta şehirlere giriş-çıkış yasakları getirilmişti. Yeni normal döneme geçişle ilk olarak 7 il ve ardından da 9 ilde seyahat yasağı kaldırılmıştı. İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 15 ilde ise giriş-çıkış yasağı 3 Haziran’a kadar uzatılmıştı. Normalleşme adımları çerçevesinde diğer 15 il için seyahat yasaklarının da kaldırılması bekleniyor.

Korona virüs ile ilgili veriler ve Bilim Kurulu’ndan çıkacak tavsiye kararları da dikkate alınarak 15 şehirde giriş-çıkış yasaklarının 3 Haziran’da kaldırılması planlanıyor.

Yasağın kalkması ile birlikte söz konusu kentlerden özel araç, otobüs ve uçak seyehatleri ile vatandaşlar seyahat etme imkanına kavuşmuş olacak.