Hadi: Yemen’in bölünmesine izin vermeyeceğiz

22 Mayıs 2020

Hadi: Yemen’in bölünmesine izin vermeyeceğiz

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Yemen’in birliğinin içerden birileri tarafından gasp edilmeye çalışıldığının dışarıdan da saldırılara maruz kaldığını belirterek, kimsenin Yemen’i bölmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Hadi, Yemen’in kuzeyi ve güneyinin birleşmesinin 30. Yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada ülkeyi parçalamaya yönelik girişimlere sert tepki gösterdi.

Hadi özellikle Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi’nin sözde özerklik ilan etmesine değinen Hadi, birlik mesajı verdi.

Hadi açıklamasında birleşme öncesinde Yemen’in çatışmalar ve savaşlar yaşadığını belirterek, ülkenin sosyal dokusunun içerden ve dışardan saldırılara maruz kaldığını söyledi.

Yemenlilerin tüm bileşenleri ile bir araya gelerek, tüm dünyaya örnek bir birliktelik fotoğrafı verdiğini kaydetti.

Ülkedeki darbelerin her türlüsüne karşı koyacaklarını altını çizen Hadi, ülkenin bütünlüğüne yönelik her türlü iç ve dış saldırıya karşı mücadele edeceklerini kaydetti.

Hadi açıklamasında,”Halkımızın ve ülkemizin karşı karşıya olduğu sıkıntıların ve zorlukların farkındayız. Ülkenin birliğini, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruyarak, devleti tüm kurumlarıyla yeniden inşa etmek için gerekli her şeyi yapmaya kararlıyız.” İfadelerini kullandı.