Yemen’den salgınlarla mücadelede yardım çağrısı

22 Mayıs 2020

Yemen’den salgınlarla mücadelede yardım çağrısı

Yemen hükümeti, dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı ülkede başta korona virüs olmak üzere salgınlarla mücadele konusunda uluslararası destek çağrısında bulundu.

Dünyayı etkisi altına alan ve yüz binlerce kişinin ölümüne neden olan korona virüs sağlık sisteminin büyük ölçüde çöktüğü Yemen’de yayılmaya devam ediyor.

Yemen hükümeti, ülkedeki salgınların teşhisi ve sağlık kadrolarına destek için uluslararası uzmanlar gönderilmesi çağrısı yaptı.

Yemen Sağlık Bakanı Nasır Baum, Avrupa Birliği Büyükelçisi Hans Grundberg'le yaptığı görüşmede sağınlarla mücadelede yardım talebende bulundu.

Yemen resmi haber ajansı SABA’da yer alan habere göre, Fransa ve Hollanda büyükelçilerinin de hazır bulunduğu görüşmede Baum, ülkesinin içinde bulunduğu sağlık krizine ilişkin bilgi verdi.

Ülkesindeki sağlık sisteminin sıkıntıları hakkında bilgi veren Baum, Sağlık sektörünün desteklenmesi ve salgın hastalıklarla mücadele konusunda bağışçı ülkeler ve örgütlerin çaba göstermesi çağrısında bulundu.

Baum, Yemen'e sağlık kadrolarının desteklenmesi ve salgın hastalıkların teşhisi için tıbbi ekip ve uzmanların gönderilmesini istedi.