Aktay: Arap medya mensuplarının Türkiye’de olması büyük bir fırsat

22 Mayıs 2020

Aktay: Arap medya mensuplarının Türkiye’de olması büyük bir fırsat

Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Yasin Aktay, Türkiye’de 3 binden fazla Arap medya mensubunun bulunduğunu belirterek, bunun Türkiye’nin vizyonunu aktarmak için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Aktay, aralarında Yeni Yemen Medya Merkezi Başkanı Salih El Gabri’nin de olduğu Türkiye’de bulunan yabancı medya mensupları ile video platformu (Zoom) üzerinden Yabancı Medyanın Statüsü başlıklı bir oturum gerçekleştirdi.

Aktay, Türkiye’de bulunan Arap medya mensupları sayısının 3 bini aştığını kaydederek, bu sayının İstanbul’da 2 bini bulduğunu belirterek, bu kadar yoğun sayıda basın mensubunun bulunması basın kuruluşlarının çeşitlenmesini sağladığını söyledi.

10 YIL ÖNCE BU KADAR SAYIDA BASIN MENSUBU YOKTU

Türkiye’de 10 yıl önce bu kadar fazla yabancı medya mensubunun bulunmadığını kaydeden Aktay, “Bu kadar Arap medya mensubunun burada bulunması Türkiye’nin Arap kamuoyuna aktarılması konusunda paha biçilmez bir fırsat sunuyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de basın özgürlüğü olduğunu ifade eden Aktay, muhalif ve özgür basına el koyan Arap ülkelerinin aksine Türkiye’nin Türk ve yabancı medya mensuplarının ifade özgürlüğüne saygı duyduğunu aktardı.

Türkiye’de bir yabancı işçiye karşılık 5 Türk istihdam edilmesi kanunu ile ilgili olarak konuşan Aktay, Çalışma Bakanlığı’nın eğitim ve medya alanında burada bulunan Arapların çalışmalarına kolaylaştırdığını kaydetti.

KORONA İLE MÜCADELE

Türkiye’nin tüm dünyaya yayılan korona virüs salgını ile mücadelede önemli bir başarı elde ettiğini ifade eden Aktay, Türkiye aynı zamanda 70’in üzerinde ülkeye korona virüs salgını ile ilgili olarak tıbbi yardım yaptığını hatırlattı.

Aktay ayrıca, Arap medyasına özellikle krizin etkilerinin hafifletilmesi konusunda yapılacak çalışmalar konusunda hükümet ile koordine kurulması çağrısında bulundu.