Yemenliler, Arap Koalisyonu ile Türkiye’nin Libya müdahalesini kıyaslıyor

21 Mayıs 2020

Yemenliler, Arap Koalisyonu ile Türkiye’nin Libya müdahalesini kıyaslıyor

Yemenliler, meşru hükümete deste amacıyla operasyon başlatan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) müdahalesi ile Türkiye’nin Libya meşru hükümetine desteğini kıyaslıyor. Yemenli Analist Halid Aklan,BAE ve Suudi Arabistan'ın Yemen'de binlerce kişiyi katlettiğini ifade ederek, "Türkiye Libya'da bir çocuk dahi öldürdü mü?" diye soruyor. 

Yemenli Analist Halid Aklan, BAE ve Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu ile Türkiye’yi kıyaslayarak, çarpıcı ifadeler kullandı. Aklan, Yemen’de savaş 6’ıncı yılına girerken, meşru hükümetin varlığının zayıfladığına dikkat çekerek, Türkiye’nin destek verdiği meşru Libya hükümetinin kısa bir sürede önemli askeri kazanımlar elde ettiğini vurguladı.

Yemenli Analist Aklan, Arabi 21’de yer alan röportajında, Arap koalisyonunun Yemen’de 26 Mart 215 tarihinde başlattığı “Kararlılık Fırtınası” operasyonu asıl hedefinin, Yemen halkının demokrasi ve siyasi çoğulculuk temelinde inşa etmek istediği devlet sistemini yok etmek olduğunu kaydederek, koalisyonun meşru hükümeti destekleme konusunda hiçbir zaman samimi olmadığını kaydetti.

Aklan,”Türkiye ile Arap koalisyonunu karşılaştıracak olursak, Türkiye’nin Libya müdahalesi başkentin Körfez destekli darbecilerin eline düşmesini engellemeye çalışıyor. Türkiye Libya Ulusal Mutabakat hükümeti ile yaptığı açık bir anlaşma çerçevesinde müdahalesini gerçekleştirdi. Türkiye müdahalenin henüz başlangıcında olmasına rağmen askeri alanda önemli başarılara imza atıldı. Ancak BAE ve Suudi Arabistan’ın müdahalesi Yemen’e sadece felaket ve yıkım getirdi.” dedi.

YEMEN HÜKÜMETİ RİYAD'DA TUTSAK

Arap Koalisyonunun müdahalesi ile Yemen’de meşru hükümetin adeta etkisiz hale getirildiğini kaydeden Aklan,”Yemen hükümetine görevini yapması için geçici başkent Aden’e bile girişine izin verilmiyor. Yemen hükümeti Riyad’da adeta tutsak ve zorunlu ikameye tabi tutuldu. Ancak Türkiye Libya hükümetine müdahale etmedi. Hükümet başkanı Serrac’ı gözaltına almadı. Askeri atamalar yapmadı. Buna karşılık Türkiye meşru Libya hükümetine ülkenin istikrarını bozmaya çalışan darbe girişimini engellemeye çalıştı. Ancak BAE ve Suudi Arabistan ülkenin bütünlüğünü bozmaya çalışan milislere destek verdi.” şeklinde konuştu.

KOALİSYON BİNLERCE YEMENLİYİ ÖLDÜRDÜ

BAE ve Suudi Arabistan’ın Yemen’de gerek sivillere gerekse askeri bölgelere yönelik gerçekleştirdiği saldırılar ve katliamlara işaret eden Aklan, “BAE ve Suudi liderliğindeki koalisyon 5 yıllık süreçte gerek hava saldırıları gerekse uyguladığı abluka sebebiyle Yemen’de aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu binlerce masum insanı öldürdü. Ülkenin alt yapısı tamamen çökertildi. Bunula birlikte bu felaket hala devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN MÜDAHALESİ LİBYADA DENGELERİ DEĞİŞTİRDİ

Türkiye’nin askeri müdahalesi ile Libya’daki dengenin tamamen değiştiği ifade eden Yemenli analist, “Türkiye Libya’da bir çocuk dahi öldürdü mü? Türk uçakları Libya’da şehirleri yada sivilleri bombaladı mı? Her hangi bir çocuk yada sivil öldü mü? Bu sorunun cevabını tüm dünya biliyor. Ancak Körfez destekli isyancılar, şehirleri ve sivilleri sürekli bombalıyor.” diye konuştu.

BAE ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’de sivillerin yanı sıra Yemen ordusunu onlarca kez vurgu ve yüzlerce kişinin öldürüldüğünü kaydeden Aklan, Arap Koalisyonun Yemen hükümetinin zaferini istemediğini kaydetti.