Trump’tan DSÖ’ye 30 gün süre

20 Mayıs 2020

Trump’tan DSÖ’ye 30 gün süre

ABD Başkanı Donald Trump korona Çin’in güdümünde olmakla suçladığı Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) esaslı reformlar yapması için 30 günlük süre verdi. Trump reformların yapılmaması durumunda ABD yönetimi fonlarının kalıcı olarak askıya alacağını ve ülkenin üyeliğini de gözden geçireceğini söyledi.

ABD Başkanı Trump, Korona virüs konusunda geç davranmakla suçladığı DSÖ ile ilgili tutumunu sertleştiriyor.

Trump, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’a mektup göndererek esaslı reformların yapılmasını istedi.

DSÖ’nün Vuhan’daki durumu yeterince incelemediğini ifade eden Trump, , “DSÖ, 2019 Aralık ve hatta daha öncesinde Vuhan’da bir virüsün yayıldığına dair haberleri göz ardı etmiştir” dedi.

DSÖ’nün yanlış bilgiler paylaştığını ifade eden Trump, Ghebreyesus’a hitaben, “Sizin ve kuruluşunuzun bu pandemi döneminde birbiri ardına attığı yanlış adımlar tüm dünyaya çok pahalıya patladı. DSÖ’nün önündeki tek yol, Çin’den bağımsız olduğunu gerçekten göstermesi. Yönetimim hali hazırda sizinle ne tür bir reform yapılması gerektiğine dair görüşmelere başladı. Ancak hızlı bir şekilde adım atılması gerekiyor. Boşa harcanacak zaman yok. DSÖ’nün gelecek 30 gün içinde esaslı reformlar yapmaması halinde, size sağladığımız fonları kalıcı olarak donduracağımızı ve DSÖ’ye üyeliğimizi gözden geçireceğimizi bildirmek ABD Başkanı olarak benim görevim. ABD vatandaşlarının vergilerinin mevcut durumunda bariz bir şekilde ABD’nin çıkarlarına hizmet etmeyen bu örgüte gitmesine izin veremem.” ifadelerini kullandı.