Husiler petrol parası 58 milyon doları yağmaladı

19 Mayıs 2020

Husiler petrol parası 58 milyon doları yağmaladı

Yemen’de İran destekli Husiler’in Hudeyde Merkez Bankası’ndaki memur maaşları için tahsis edilen 58 milyon dolar petrol parasını yağmaladığı bildirildi.

Yemen'in resmi haber ajansı SABA’da yer alan habere göre, Husiler milyonlarca dolarlık bir yağma gerçekleştiridiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Husiler, Hudeyde Merkez Bankasındaki özel hesapta, petrol ürünleri ithalat vergilerinden elde edilen ve devlet memurlarının maaşları için tahsis edilen meblağdan 58 milyon dolardan fazlasını yağmaladı." denildi.

Öte yandan bakanlık Husiler’in milyonlarca dolarlık yağma tasarrufunun, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile petrol ürünlerinin Hudeyde limanına girişi konusunda varılan geçici anlaşmanın ihlali şeklinde değerlendirdi.

Yemen hükümeti ihlalin ve yansımalarının sorumluluğunun Husilere ait olduğunu kaydederek, BM'ye, geçici prosedürlerin uygulanması konusunda gözlemci ve garantör olarak sorumluluğunu üstlenme çağrısında bulundu. Açıklamada ayrıca BM’nin Husileri, söz konusu banka hesabının durumuna ilişkin beyanatı göndermeye zorlama çağrısında bulundu.