Ürperten rapor: Korona Yemen’i haritadan silecek

18 Mayıs 2020

Ürperten rapor: Korona Yemen’i haritadan silecek

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) Yemen’de korona virüs salgını ile ilgili ürpertici rapordu, salgının Yemen’i haritadan silebileceği uyarısında bulundu.

Tüm dünya Korona virüs salgını ile uğraşırken, İngiliz Sky News televizyonu Yemen ile ilgili yayınladığı rapor durumun vahametini ortaya koydu.  

Ülkede devam eden 5 yılı aşken savaş ve çatışmalarda sağlık sisteminin büyük ölçüde çökmesi sebebiyle korona salgını ile mücadelenin zor olduğuna dikkat çekiliyor.

Sky News'in ulaştığı görüntülerde ülkede toplu mezarlar kazıldığı görülüyor. İngiliz kanalına konuşan BM yetkilisi ise, "Ülkede yeteri kadar test yok. Koronavirüs, Yemen'deki devenin sırtını kıran saman olabilir" dedi. Mezarlığı yöneten Fadhl Qaed Ahmed de "İnsanların hangi hastalıktan öldüklerini bilmiyoruz" dedi.

Televizyon kanalı, 6 yıldır iç savaşın gölgesinde büyük acıların yaşandığı Yemen'deki yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) akıbetini ortaya koyan bir haber yayınladı. Mark Stone imzalı ve "Koronavirüs, Yemen'i dünyadaki tüm haritalardan silecek" başlıklı haberde, Yemen'deki Birleşmiş Milletler (BM) Mülteci Dairesi Başkanı Jean-Nicolas Beuze ile videolu bir görüşme gerçekleştirildi.

Kovid-19'un Yemen için yıllardır süren iç savaştan daha yıkıcı olacağını söyleyen BM yetkilisi, ülkedeki vaka sayılarının hızla arttığını ve insani yardım kuruluşlarının bu sebeple ülkeyi terk ettiğini söyledi.

İç savaş nedeniyle sağlık kuruluşlarının yok edildiğini hatırlatan Beuze, "Koronavirüs yayılımını takip etmek buradaki sağlık çalışanları için çok zor. Yeteri kadar testimiz yok. Burada insanlar dang humması, sıtma, kolera gibi diğer birçok nedenden de ölüyor" ifadelerini kullandı.

Yemen'de insanların bağışıklık sistemlerinin çok zayıf olduğunu ve çoğu çocuğun aşılanmadığını söyleyen BM yetkilisi, "Koronavirüs, Yemen'deki devenin sırtını kıran saman olabilir" dedi.

Bölgedeki mezarlığı yöneten Fadhl Qaed Ahmed, "Kimse hastalığın tam olarak ne olduğunu bilmiyor. Bazen veba olduğunu söylüyorlar, bazen de chikungunya veya sıtma. Gerçeğin ne olduğunu bilmiyoruz ve hangi hastalığın var olduğunu doğrulayacak uzmanlar yok" dedi.

Kaynak: Haber7