Libya ordusu Vatiyye Askeri Üssü’nü ele geçirdi

18 Mayıs 2020

Libya ordusu Vatiyye Askeri Üssü’nü ele geçirdi

Libya’da meşru hükümete bağlı ordu, Hafter güçlerinin elindeki stratejik Vatiyye Askeri Üssü’nü ele geçirdiğini duyurdu.

Türkiye’nin desteklediği  Libya ordusu Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Suudi Arabistan, Fransa ve Rusya tarafından desteklenen Hafter milisleri karşı önemli bir ilerleme sağladı.

Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin işgalindeki Vatiyye Askeri Üssü'nde kontrolü sağladıklarını duyurdu. Bu gelişme ile Hafter güçlerine yönelik büyük bir darbe indirilmiş oldu.

Öte yandan Libya ordusu hava unsurları, son 48 saat içinde Birleşik Arap Emirlikleri'nin Hafter milislerine temin ettiği 2'si Vatiyye Üssü'nde olmak üzere toplam 3 Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemini imha etmişti.

Libya ordusu, 25 Mart'ta başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile Hafter milislerinin Vatiyye'yi kullanarak elde ettiği üstünlüğü ortadan kaldırdı.

Ancak Vatiyye Üssü, çölün ortasında geniş ve çok korunaklı bir askeri alan olması hasebiyle stratejik önemini koruyor. Hafter milisleri Ağustos 2014'ten bu yana yaklaşık 6 yıldır üssü "Batı operasyonları komuta merkezi" olarak kullanıyordu.