BM: Yemen’in güneyi büyük bir fırtınanın eşiğinde

15 Mayıs 2020

BM: Yemen’in güneyi büyük bir fırtınanın eşiğinde

Birleşmiş Milletler (BM), Birleşir Arap Emirlikleri (BAE) destekli ayrılıkçıların özerklik ilan ettiği Yemen’in güneyinin büyük bir fırtınanın eşiğinde olduğunu duyurdu.

BAE destekli ayrılıkçı GGK ülkenin güneyinde ilan ettiği sözde özerkliği yönelik tepkiler sürerken, ülkeyi felakete sürükleyeceği yönünde eleştiriler geliyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, GGK özerklik ilan ettiği ülkenin güneyinde, 'büyük bir fırtınanın yaklaşmasından' duyduğu yönünde endişeli olduğunu söyledi.

Yemen’deki gelişmeler ile ilgili BM Güvenlik Konseyini video konferans ile bilgilendiren Özel Temsilci Griffiths, ülke genelinde ateşkes için taraflarla insani yardımlar, ekonomik önlemler ve siyasi sürecin hemen başlamasını içeren taslak anlaşma metinlerini paylaştığını ve görüşmelerde ilerleme kaydettiklerini belirtti.

BAE tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyinin (GGK) özerklik ilanının değerlendiren Grifiths, ülkenin güneyindeki gelişmelerden endişe duyduğunu kaydederek, "Büyük bir fırtınanın yaklaşmasından endişe duyuyorum" ifadelerini kulandı.

BAE destekli ayrılıkçı GGK ülkenin güneyinde 26 Nisan'da özerklik ilan ettiğini duyurmuş, karar Yemen hükümeti tarafından tepkiyle karşılanmıştı.