Yemen Parlamento Başkanı: Aden’de durum çok tehlikeli

14 Mayıs 2020

Yemen Parlamento Başkanı: Aden’de durum çok tehlikeli

Yemen Meclis Başkanı  Başkanı Sultan Saeed Al-Burkani, salgın bölgesi ilan edilen geçici başkent Aden’deki durumunun çok tehlikeli bir boyuta ulaştığını belirterek, bunun başka bir felakete yol açabileceği uyarısında bulundu. Meclis Başkanı Al Burkani, Aden’deki sağlık koşullarının iyileştirilmesi için yardım çağrısında bulundu.

Yemen Meclis Başkanı Al Burkani, Suudi Arabistan Krallık Divanı’nda müsteşar aynı zamanda İnsani ve Yardım Sorumlusu Abdulah el Rabia ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Yemen resmi haber ajansı SABA’da yer alan habere göre, Meclis Başkanı Al Burkani, görüşmede Aden'deki durumum çok tehlike olduğunu ve başka bir felakete yol açabileceğini belirterek, “Aden ülkenin içinde bulunduğu istisnai koşullar içinde ve sağlık sektörünün genel durumu itibariyle birçok salgın hastalıkla mücadele ediyor. “ dedi.

El Rabia, Aden’deki durumun farkında olduklarını belirterek, Merkez olarak Aden’deki özellikle sağlık alanındaki durumun iyileştirilmesi için çalışmalarını artıracaklarını ve Aden’deki çabalarını yoğunlaştıracaklarını söyledi.

Aden son dönemde aşarı yağışlar sebebiyle sel felaketinin yaşandığı kentte yüzlerce kişi sağlgın hastalıklar sebebiyle yaşamını yitirdi. Felaket ve ardından salgın bölgesi ilan edilen kentte özellikle sağlık alanında büyük bir trajedi yaşanıyor.