Yemen’de salgın hastalıklar sebebiyle iki hafta içinde 600 kişi öldü

14 Mayıs 2020

Yemen’de salgın hastalıklar sebebiyle iki hafta içinde 600 kişi öldü

Yemen'in geçici başkenti Aden'de bir ay içinde 600 kişinin salgın hastalıklar sebebiyle yaşamını yitirdiği bildirildi. Ölenlerin 6’sının hükümet yetkilisi olduğu kaydedildi.

Dünya korona virüs ile mücadele ederken Yemen’de mayıs ayı içinde iki haftalık bir süreçte 600 kişi salgınlar sebebiyle öldü.

Yemen’in başkenti Aden aşırı yağışlar ve sonrasında meydana gelen sel felaketinin ardından kent adeta salgın hastalıklarlarla boğuşuyor.

Adının açıklanmasını istemeyen hükümet yetkilisi, geçici başkent Aden'de 1-13 Mayıs'ta 6'sı hükümet yetkilisi olmak üzere 623 kişi Chikungunya ateşi ve akciğer vebası kaynaklı olduğu düşünülen salgın hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiğini aktardı.

 Aden'de salgın nedeniyle dün 2 hükümet yetkilisi daha hayatını kaybetmiş, böylece bir hafta içinde yaşamını yitiren yetkili sayısı 6'ya yükselmişti.

Öte yandan geçen cumartesi bir hükümet yetkilisi, Aden'in merkezindeki Şeyh Osman Kaymakamı Ali Abdulmecid'in de aralarında bulunduğu 50 kişinin Chikungunya ateşi nedeniyle öldüğünü açıklamıştı.

Yemen hükümeti, 11 Mayıs'ta ülkenin güneyindeki geçici başkent Aden'i yeni tip koronavirüs (COVID-19) ve diğer salgın hastalıklar nedeniyle "salgın bölgesi" ilan etmişti.