Riyad Anlaşması darbelere karşı mücadeleyi durduramaz

13 Mayıs 2020

Riyad Anlaşması darbelere karşı mücadeleyi durduramaz

Yemen hükümeti Suudi Arabistan’ın girişimleri ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi (GGK) ile imzaladığı Riyad Anlaşması'nı uygulama gayretinin, darbeci projeleri karşı mücadelesini durdurmayacağını duyurdu.

BAE destekli ayrılıkçı GKK Yemen’in güneyinde sözde özerklik ilan etmesine yönelik tepkiler devam ediyor.

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, BAE destekli GGK ile imzalanan Riyad Anlaşması'nı uygulama gayretinin, hükümeti darbeci projelere karşı durmaktan alıkoyamayacağını söyledi.

Ebyen kentinde ordu mensupları ile GGK arasındaki çatışmalar sonrasında yaptığı açıklamada karalılık mesajı verdi.

İryani, soysal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Hükümetin, Riyad Anlaşması'nı uygulama gayreti, onu ülkenin barış, istikrar ve toprak bütünlüğünü korumak ve ülkeyi parçalamaya, onlarca yıl geri götürmeye çalışan darbeci projelere karşı durmak konusundaki ulusal ve tarihi sorumluluğunu yerine getirmekten alıkoyamaz." dedi.

BAE destekli GKK’nin özerklik ilanını darbe olarak nitelendiren İryani, GGK'nin devlete, Riyad Anlaşması'na ve uluslararası kararlara yönelik gerçekleştirdiği darbenin, sadece kurtarılmış bölgelerdeki normalleşme çabalarını değil, devletin varlığını ve sosyal dokuyu da hedef aldığını söyledi.

Hükümetin Aden'de kan dökülmemesi için art arda tavizler vermesine rağmen GGK'nin bunları hafife aldığını kaydeden İryani, GKK’nin askeri, siyasi ve insani düzeyde yaşanan sıkıntıları önemsemediğini kaydetti.