Kirli oyun kurucu olarak BAE

12 Mayıs 2020

Kirli oyun kurucu olarak BAE

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) büyük bir küstahlık, düşmanlık ve zulümle Arap Baharı’nın yaşandığı ülkelerin halklarına  acımasızca bir savaş başlattı. Bin Zayed’in çocukları ve bunların başındaki katil Muhammed Bin Zayed Arap Baharı’nın yaşandığı ülkelere yönelik halkların zalim ve baskıcı diktatör rejimlere karşı başlattığı demokratik, barışçıl devrimlerin karşısında durdu. Halkların özgür ve onurlu yaşam için ortaya koyduğu bu gösterilerin adeta düşmanca bir tutum takındı. BAE sadece Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerde değil dünyanın farklı bölgelerinde Müslümünlara yönelik saldırı ve baskılara da adeta destek vererek, karanlık ve kirli dosyasyalarına hergün bir yenisini ekliyor. 

Birleşik Arap Emirlikleri  yöneticileri Arap toplumlarının değişim taleplerinin umutlarının ve özgürlük arzularına karşı, Suudi Arabistan ile birlikte bu devrimlere karşı kanlı askeri darbeleri fonlama yoluna gitti. Bu kanlı darbelerin sonucunda ülkeler büyük yıkım yaşarken binlerce masum insan yaşamanı yitirdi.

BAE’nin kirli dosyası:

  • BAE Yemen’de meşru hükümete karşı darbe gerçekleştiren Husiler’e 2 milyar dolar tutarında bir para ödedi. Bununla birlikte Suudi Arabistan’da aynı miktarda parayla Husileri fonladı. BAE tarafından Husilerin silahlı ayaklanmasına veridi bu destek Yemen’de en az 100 bin insanın yaşamını yitirmesine neden oldu. Bu sayı ise her geçen gün artıyor. Mart 2020’de ortaya çıkan Korona virüs salgını sebebiyle ölenlerin sayısı kayışla, BAE tarafından finanse edilen darbe sonucu ölenlerin sadece yüzde biri oranında kalıyor. Bu istatistik BAE’nin Yemen’de ortaya koyduğu cinayetlerin boyutunu ortaya koyuyor.   
  • BAE’nin ayrıca Yemen’de kendine bağlı milis gücü oluşturarak, bunlarla ülkenin birçok bölgesined saldırı ve suikastlar gerçekleştirdi. Bununla birlikte kendilerine muhalif olarak gördükleri çok sayıda kişiyi kaçırarak, hukuksuz bir şekilde cezaevlerine koyarak insanlık dışı işkence uyguladı.
  • Mısır’da 25 Ocak devriminin ardından seçimle gelen ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’ye yönelik Abdulfettah El Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri darbeyi destekleyen BAE, Sisi yönetimine 7 milyar dolarında bir finansman sağladı. BAE’nin desteklediği bu darbe ile birlikte başta Adeviye Meydanı, Kahire, İskenderiye olmak üzere ülkenin farklı meydanlarında gerçekleştirilen katliamlarda on binlerce masum insan katledildi. BAE’nin mali desteği ile Sisi yönetimini Mısır’da giriştiği acımasız baskılarda çok sayıda masum Mısırlı hayatını kaybetti. Birçoğu ise kurulan keyfi mahkeme kararları ile idam edildi. Cumhurbaşkanı Mursi ise çıkarıldığı mahkemede fenalaşarak şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.
  • BAE’nin kirli emelleri son olarak Libya’ya kadar uzandı. Libya için ise emekli bir asker olan ve daha önce ABD’de yaşayan Halife Hafter’i sahaya sürdüler. BAE Halife Hafter’e silah ve askeri mühimmatın yanı sıra milyarlarca dolar para verdi. Bununla birlikte Mısır’daki askeri rejim ise Hafter’e askeri uzman desteğinde bulundu.  Hafter’in askeri darbe girişimi ile başlayan savaşta şu ana kadar yaklaşık 50 bin kişi yaşamını yitirdi. Korona virüs ile karşılaştırıldığında ise bu rakam yüzde bir bile etmiyor.
  • Kanayama devam eden başka bir yara olan Suriye’de ise durum farksız. Suriye’deki devrimi baltalamak isteyen BAE yönetimi Esed yönetimini desteklemeye devam ediyor. Esed yönetimi ile ilişkilerini kesmeyen BAE son olarak Şam’daki Büyükelçiliğini açarak kanlı Esed yönetimine kaşı desteğini bir kez daha ortaya koydu. BAE Esed’e yönelik gerçekleştirdiği ve tutarının milyarlarca dolarlık destek ile Suriye’de 9 yıldır devam eden ateşe adeta odun taşıdı. Esed rejiminin saldırıları onucu yüz binlerce kişininin yaşamını yitirdiği Suriye’de milyonlarca kişi Türkiye, Ürdün, Lübnan gibi komşu ülkelere göç etmek durumunda kaldı. Koronanın söz konusu etkisi ile kıyaslandığında yüzde birin altında kalıyor.
  •  BAE ayrıca Türkiye’de 15 Temmuz’da gerçekleştirilmeye çalışılan başarısız darbe girişimine yönelik ciddi destek verdi. Başarısız darbe girişimine yönelik milyonlarca dolar para desteğinde bulunduğu belirtiliyor.  
  • Abu Dabi yönetimi Hindistan’da Cammu Keşmir’de Müslümünlara karşı işlenen ve binlerce masum Müslüman’ın yaşamını yitirdiği cinayetleri desteklemekten geri durmadı.  
  • Filistin meselesinden bahsedecek olursak, BAE’nin çok kirli bir dosyası var. Özellikle İsrail İstihbarat Örütü MOSSAD’ın Hamas yöneticisi Mohammed El Mabhoh’un Abu Dabi’deki bir otelde öldürülmesi ve bununla birlikte, Yaser Arafat’ın zehirlenmesi gibi bir çok olayda parmağının olduğu biliniyor. BAE ayrıca Muhammed Dahlan ile bölgedeki bütün kirli operasyonlarını gerçekleştiriyor.

Tüm bu verilere bakacak olursak Bin Zayed’in çocukları sadece Arap Baharında değil, gerek bölgede gerekse dünya genelinde Müslümanlara yönelik her türlü kirli işin ve politikanın destekçisi ve finansörü olduğunu ortaya koyuyor.