Economist: Libya’daki dengeleri Türk İHA’lar değiştirdi

11 Mayıs 2020

Economist: Libya’daki dengeleri Türk İHA’lar değiştirdi

İngiltere merkezli Economist gazetesi Libya’da meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Halife Hafter güçleri arasındaki çatışmalarda Türk İHA ve SİHA’ların dengeyi değiştirdiğini yazdı.

Libya’da meşru UMH güçler ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Mısır ve Rusya’nın desteklediği Hafter güçleri arasında çatışmalar devam ederken, Türkiye’nin desteği sahadaki dengeleri değiştirdi.

Economist gazetesi Libya’daki gelişmeler ile ilgili bir haber yayınladı. Haberde Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Libya'daki meşru hükümet olan Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Trablus’un batısında ve güneydoğusunda başlattığı operasyonlarda Türkiye’nin de desteği ile başarılı olduğunu belirtildi. Bu operasyonlar kapsamında Halife Hafter’in güç kaybettiğine dikkat çekildi.

Economist gazetesi, “Halife Hafter zemin kaybediyor” başlığıyla yayınladığı haberinde, BM nezdinde Libya'daki meşru hükümet olan UMH başlattığı ve Türkiye’nin de destek verdiği operasyonlarda Surman, Sabratha, Al Ajaylat gibi bölgelerin Hafter milislerinden kurtarılması ve Tunus-Libya sınırının güvence altına alınmasıyla birlikte, Terhune’ye başlatılan ikinci operasyonun ardından Hafter için kritik öneme sahip olduğu ifade edilen Vatiyye Askeri Üssü’ne başlatılan operasyonla birlikte Hafter’in zemin kaybettiği kaydedildi.

Hafter’in Mısır, Fransa, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden destek gördüğüne dikkat çekilerek, Türkiye’nin bu ittifaklara karşı mücadele ederek UMH ile Libya Mutabakatı’nı imzaladığı hatırlatıldı.

"Türk İHA ve SİHA'ların bölgedeki dengeleri değiştirdi" denilen haberde Türk dronelarının Hafter’e ait ikmal noktalarını hedef almasıyla birlikte, Hafter’in güç kaybettiği kaydedildi.